• Close ×
 • Šri Lankos prezidentas Sirisena iškilmingai atidarė aplinkosaugos organizacijos „Dilmah Conservation“ įkurtą pirmąjį šalyje miesto botanikos sodą „Viena Žemė”

  dilmah

  Šri Lankos prezidentas Maithripala Sirisena šiandien iškilmingai atidarė aplinkosaugos organizacijos „Dilmah Conservation“ įkurtą miesto botanikos sodą „Viena Žemė“. Būdamas aplinkos ministras, prezidentas Sirisena ypatingą dėmesį skyrė aplinkosaugai. Prezidentas kartu su kompanijos „Dilmah“ įkūrėju Merrillu J. Fernando, kuris taip pat rūpinasi aplinkos apsauga, paskelbė, kad pradeda veikti unikalus didelės apimties projektas. Moratuvoje įkurtame botanikos sode „Viena Žemė“ pristatoma daugiau kaip 500 augalų rūšių ir patraukliai parodoma gamtos estetinė bei funkcinė vertė.

  Botanikos sodas „Viena Žemė“ – tai pirmasis mieste įkurtas botanikos sodas Šri Lankoje. Jo paskirtis – per miesto biologinę įvairovę interaktyviai ir švietėjiškai parodyti estetinę, funkcinę ir psichologinę gamtos vertę. Šis Moratuvoje, netoli Kolombo, esantis unikalus natūralios gamtos kampelis perteikia darnaus žmonijos ir gamtos sambūvio svarbą. Botanikos sodą „Viena Žemė“ dabarties ir ateities kartoms įkūrė kompanijos „Dilmah“ vadovas Merrillas J. Fernando tesėdamas savo pažadą, kad jo verslas tarnaus žmonėms. Šis sodas skatins tyrinėti gamtą ir suvokti jos vertę bei labiau vertinti miškus ir biologinę įvairovę.

  Be gamtos išteklių žmonija negalėtų egzistuoti, jie būtini, kad mes galėtume egzistuoti. Mes suvokiame ekosistemą kaip duotybę, todėl nuolat žalingai eikvojame jos išteklius siekdami komercinės naudos. Ekosistema palaiko maisto medžiagų apykaitos ciklą, daro dirvožemį derlingą, valo vandenį ir saugo nuo potvynių. Ji aprūpina mus vandeniu, medicinai reikalingais genetiniais ištekliais, maistu, mineralais ir energija, taip pat grynina orą bei vandenį, pašalina iš atmosferos anglies dvideginį ir reguliuoja klimatą. Naudojame ją poilsiui, gydymui ir moksliniams tyrinėjimams.

  Botanikos sode „Viena Žemė“ pristatoma 500 augalų rūšių ir dvi ekosistemos, tradicinė laistomoji žemdirbystė, lydiminė žemdirbystė ir Šri Lankos ryžių auginimo tradicijos. Jo lankytojai susipažins su kiekvienos rūšies augalų maistinėmis, gydomosiomis, estetinėmis ir kitomis naudingosiomis savybėmis, taip pat sužinos, kokį vaidmenį jie vaidino formuojantis tradicinei šrilankiečių gyvensenai ir kuo ji buvo naudinga jiems.

  Tyrimai parodė, kad urbanizacija gimdo abejingumą aplinkai ir laukinei gamtai, kadangi miesto gyventojai neturi sąlyčio su gamta. Tai neigiamai veikia žmonių gerovę ir skatina miestiečių biofobiją. Miestuose šiuo metu gyvena 55 proc. pasaulio gyventojų. Manoma, kad iki 2050 m. miesto gyventojų skaičius sudarys du trečdalius visų gyventojų, todėl būtina skatinti biofiliją ir suvokimą, kad sveika aplinka žmogui yra gyvybiškai svarbi.

  2010 m. Harvardo universiteto atliktas sveikatos tyrimas parodė, kad buvimas gamtoje ne tik pakelia nuotaiką, didina vitamino D kiekį organizme ir skatina fizinį aktyvumą (o tai būtina norint būti sveikiems), bet ir padeda greičiau sveikti, susikaupti ir mažina mirtingumą. Tyrimas, kuriame dalyvavo 100 000 žmonių, atskleidė, kad gyvenant vietovėse, kur gausu žalumos, mirtingumas yra 12 proc. mažesnis nei gyvenant tankiai užstatytose vietovėse. Teigiamas žalumos poveikis sveikatai pasireiškia mažesniu depresijos lygiu.

  Per mieste įkurtą botanikos sodą „One Earth“ aplinkosaugos organizacija „Dilmah Conservation“ ir jos steigėjas Merrillas J. Fernando tikisi perteikti gamtos vertę, kad požiūris į gamtą pradėtų keistis ir dabarties bei ateities šrilankiečių kartos imtų ją saugoti, rinktųsi tvarią gyvenseną ir kurtų žalesnius, sveikesnius bei ekologiškesnius miestus.

  Per botanikos sodo „One Earth“ atidarymą Merrillas J. Fernando įteikė šalies prezidentui pirmąjį knygos „Didžioji Šri Lankos žemdirbystės tradicija“ („Hela Batha Asiriya“) egzempliorių. Šią knygą, kurios autorius yra Mahinda Kumara Dalupotha, išleido aplinkosaugos organizacija „Dilmah Conservation“. Botanikos sodas „One Earth“, jame pristatomos lydiminė ir tradicinė žemdirbystės sistemos ir ši knyga turi padėti vis labiau miestėjančios visuomenės dabarties ir ateities lyderiams suvokti gamtos svarbą ir išvengti biofobijos, kuri tampa daugelio šalių piktžaizde.
  Po pirmojo Šri Lankoje miesto botanikos sodo atidarymo aplinkosaugos organizacija „Dilmah Conservation“ oficialiai pasirašys bendradarbiavimo sutartį su kompanija „Kahawatte Plantations“ vadovu dėl biologinės įvairovės ir tradicinės mitybos išsaugojimo kaimo bendruomenėse. Kompanijos „Dilmah“ įkūrėjas kompanijos „Kahawatte Plantations“ vadovui Virenui Ruberu ir šalie prezidentui pristatys pirmąjį projekto sodinuką. Šio projekto metu kompanijai „Kahawatte Plantations“ priklausančiose plantacijose bus pasodinta 10 000 endeminių rūšių vaismedžių, skirtų jose ir aplink jas įsikūrusioms bendruomenėms.

  Merrillo J. Fernando orumo ir tvarumo įgalinimo centras

  Įgyvendinant kompanijos „Dilmah“ įkūrėjo Merrillo J. Fernando siekį dalytis kompanijos pelnu su sunkiai besiverčiančiaisiais ir skurstančiaisiais 2011 m. Moratuvoje buvo įsteigtas MJF orumo ir tvarumo įgalinimo centras. Centras įsikūręs dideliame sklype Moratuvoje, tankiai gyvenamame mieste netoli Kolombo. Jame veikia MJF vaikų centras, specialiųjų ugdymo poreikių turinčių vaikų centras „Vaivorykštė“, moterų paramos ir paguodos centras, grafinio dizaino centras, virėjų ir viešbučių restoranų bei kavinių darbuotojų mokykla „Empower“ ir aplinkosaugos organizacijos „Dilmah Conservation“ Tvariosios žemdirbystės tyrimų centras.

  Aplinkosaugos organizacija „Dilmah Conservation“

  2007 m. įkurta aplinkosaugos organizacija „Dilmah Conservation“ įkūnija kompanijos „Dilmah“ įsipareigojimą siekti aplinkos apsaugos tvarumo užtikrinant, kad visa jos veikla vykdoma tausojant aplinką. Organizacija jau įgyvendino daugybę projektų sėkmingai suderindama aplinkos apsaugą su pragyvenimo šaltinių kūrimu. Šie projektai apima keturias pagrindines veiklos sritis: tvarumą, biologinę įvairovę, paveldą ir bendravimą. Į jas įeina susitaikymo programos kūrimas pasitelkiant gamtą, tvariosios žemdirbystės diegimas ir nykstančių rūšių gyvūnų buveinių bei biologinės įvairovės išsaugojimo programų įgyvendinimas per žiniasklaidos priemones.

  http://www.dilmahconservation.org/arboretum/
  http://www.dilmahconservation.org/
  https://www.instagram.com/dilmahconservation/
  https://www.facebook.com/DilmahConservation
  http://www.mjffoundation.org/
  https://www.facebook.com/MJFCF/
  https://www.instagram.com/mjffoundation/